Kapılar Yeni Bir Güne Açılıyor

Kapılar Yeni Bir Güne Açılıyor

KAPILAR YENİ BİR GÜNE AÇILIYOR

Yeni bir güne açılan kapımızdan çıkarken baharın yavaş gelişini hızlı bir şekilde yaza bırakacağını hissettim .Sıcak bir gün yüreğim gibi. Yan apartman komşumuz- adını bilmem hiç konuşmadık- beyaz iri köpeğini çıkarmış dolaştırmaya. Koca bir gülümsemeyle selamlıyorum. Çok şaşkın bakıyor önce sonra o da gülümsüyor. Köpeğe bakıyorum o her.zamsn olduğh gibi zaten gülümsemekte. Bu köpeği ne zaman görsem güşümsüyor zaten. Hani hayvanlar çok önceden hissedermiş ya. Sanırım baharın geleceğini çok önceden anlamış. 

Bu bahar başka olsun istiyor insan. Başka olsun. Ççekler açarken biz de açalım. Tomurcukların açışına yalandan değil yürekten sevinelim. Biz de çiçek açalım istiyorum. Mesela sorgusuz sualsiz,insan diye bakalım birbirimize. Kaşımıza gözümüze. Saygı duyalım mesela. Günaydın derken hesap sormayalım. Işığımız olsun etrafı aydınlatacak, enerjimiz olsun canlıları ısıtacak. Sonra bunun hesabını sormayalım insanlara. 

Niye bana günaydn dedi. Hımmm bir çıkarı olmasa der miydi? Falan filannn.

Mesela bağırmayalım artık. Zaten bir avuç dünyada yaşıyoruz. Kulaklara eziyet. Küfretmeyelim birbirimize kalplerimize yazık. Ne var ki kucaklaşsak. En uzak olduğumuza bakabilsek içli içli. Yakın olduklarımız zaten doyumsuz bakabilmeli yüreğimizin tadına. Ne varmış canım dünya görüşü benimle aynı değilse ne var aynı dine inanmıyorsak. Paylaşmayı biliyorsan farklılıklar renktir. Hayat gökkuşağı gibi olur o zaman . Renkli ve sevdalı. Düşününce bile içim bir hoş oluyor. Kimse başkasına ait olana göz dikmese kendisine ait olanla yetinse.. Ya da paylaşsa; en çok da sevgiyi. 

Yeni bir bahar geliyor tam mevsimi. Ağaçlar tomurcuğa durmuş ara ara gelen gece soğuklarına rağmen. Ama artık boyun eğmez bu meyveye dutmuş ağaçlar. Gecenin karanlığıyla gelen kırağılara. Olacak o da. Olacak ki bu kırağılar, güçlensin tomurcuklar. Kuvvetlensin toprak. Çünkü kaçarı yok; gecenin en zifiri karanlığından sonra gelir aydınlık. Güneş boğa boğa doğar katanlığı. Bütün çırpınışlarına rağmen. Ve biter gece . Bitmeye mahkumdur. Çünkü karanlık kuytu köşeleri sever çirkin çığlıkları, öfkeyi ...Çirkin olan her şey bitmeye mahkumdur, bitecektir. Güzel olan aydınlık olan zor bulunur ama ömrü uzun olur tıpkı sevgi gibi sevda gibi. Ayrılsa da insan sevdiklerinden unutmaz sevdalarını,iyilikleri, ilgileri. Çünkü vefa alır birlikte geçen günlerin yerini. Bitmez yani unutulmaz; paylaşmak, kucaklaşmak, sevdalanmak. Unutulmaz eskimez yok olmaz duygulardır bunlar. Çünkü insan iyiye güzele aydınlığa kodlanmıştır. Öfkenin sesini, bencilliğin duruşunu, yalanın kokusunu sevmez insan. Ve unutur; hesabını yarınlara bırakmadan. Yok sayar, görmek istemez. Çünkü bilir güneş karanlığı nasıl yutarsa iyi olan her şey de kötülükleri yutar. Ve meyveye durmuş tomurcuklu ağaçlar gibi sabırla ve ümitle bekler insan. Artık güneş doğsun. Bahar gelsin. Her şey güzel olsun diye

 

R.A.